What would you like to find?

Iš Bambino SPA gyvenimo

Blogas

Į BASEINĄ SU KŪDIKIU –
maloni patirtis ar dar vienas darbas?

Su kūdikiu – į baseiną. Dažnai girdime, kad mažylių plukdymas – itin svarbi patirtis, skatinanti jų fizinę ir emocinę raidą, stiprinanti imunitetą. Kaip viskas atrodo praktikoje? Ar visi mūsų girdėti teiginiai apie naujagimius ir jų galimybes plaukti – tiesa? Puikus interviu pateikiantis atsakymus į rūpimus klausimus.

Vos pradėjus kalbėti apie kūdikius baseine, visiems akivaizdu: juos mokome plaukti! Kaip yra iš tikrųjų, ar tiesa, kad nuo pirmųjų mėnesių baseiną lankęs kūdikis labai greitai išmoks plaukti?
Ne visai tiesa! Čia dažnai tėvus suklaidina faktas, jog kūdikiai turi įgimtą plaukimo refleksą, kurį palaikant ir ugdant mažylis tiesiog „nepamirš“, kaip reikia plaukti. Deja, refleksai nėra ugdomi, taigi mažyliui augant tas plaukimo refleksas tikrai išnyks. Tiesa, kol šis refleksas stiprus, kūdikį galima mokyti kitų dalykų, vėliau praversiančių mokantis
plaukti – pavyzdžiui, sąmoningai sulaikyti kvėpavimą, taip pat bus naudinga skatinti jo susidomėjimą vandeniu. Svarbu suprasti, kad kūdikiai neplaukia taip, kaip mes įsivaizduojame plaukimą. Savarankiškai pats kūdikis nei paners, nei plauks. Užtai jis gali plūduriuoti vandenyje, išsilaikyti ant vandens bei sulaikyti kvėpavimą po vandeniu. Turime labai gražių pavyzdžių, kai reguliariai baseiną lankantys kūdikiai 6 mėnesių be jokios atramos išlaiko save ant vandens ir plūduriuoja. Sąmoningai plaukti gali išmokti kiek paaugęs vaikas. Mūsų 2-3 metų „delfinukai“ perplaukia visą baseiną, o panėrę surenka žiedus nuo baseino dugno! Deja, dažnai kaip tik tėvams įtikėjus to plaukimo reflekso galia kūdikiai yra nardinami tam neparuošti, netinkamai. Nenuostabu, kad tokia praktika vėliau neretai pagimdo ir vandens baimę.  

Kiek kartų per savaitę, Jūsų manymu, tikslinga lankyti baseiną su kūdikiu?
Standartinis atsakymas į šį klausimą yra vieną kartą per savaitę, tačiau žiūrint giliau viskas priklauso nuo baseino lankymo tikslo ir tėvų lūkesčių. Jeigu baseinas lankomas kineziterapijos ir gydymo tikslais (esant raidos vėlavimui ar konkrečioms diagnozėms), lankymas gali būti ir dažnesnis, priklausomai nuo sutrikimo ir gydytojo rekomendacijų.
Tuo tarpu jei baseine siekiate rezultatų, norite, kad kūdikis kuo greičiau savarankiškai plūduriuotų, kad nardytų – lankykitės kuo dažniau, bent 2 kartus per savaitę, nes apsilankymų skaičius lems rezultatą. Jeigu baseinas yra tiesiog puikus laisvalaikis ir pramoga tiek jums, tiek kūdikiui, jei domina bendras organizmo stiprinimas, prevencija ir grūdinimas – nusistatykite jums priimtiną ir norimą intensyvumą. 

Kas kūdikiui baseine geresnis pagalbininkas – mama, tėtis ar… kineziterapeutas?
Kartu su kūdikiu lankant baseiną stiprėja mamos arba tėčio ir vaiko ryšys. Juk plukdymas – tai laikas dviese, kai mokomasi geriau vienam kitą suprasti. Tarkim, dėliodami su vaiku kaladėles tėvai dar gali mintyse būti kitur, tačiau baseine jie turi visą savo laiką ir dėmesį sutelkti į mažą žmogutį. Per lytėjimą, akių kontaktą tėvai mažyliui perduoda begalę informacijos. Tačiau itin vertinga patirtis kūdikiui – ir plukdymas su kineziterapeutu. Tai pastaruoju metu ypač populiarėjanti praktika. Tuo metu mama arba tėtis gali įsitraukti į procesą jį stebėdami ir aktyviai dalyvaudami: kalbindami, skatindami vaikutį, palaikydami akių kontaktą, besidžiaugdami jo pasiekimais. Kita vertus, kol mažylį plukdo patyręs specialistas, mamos gali pasimėgauti pusvalandžiu poilsio „laisvomis rankomis“ – atsigerti kavos ar pafilmuoti savo mažylį.

Kada geriausia pradėti lankyti baseiną su kūdikiu?
Baseine galima lankytis jau nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo savaičių, tačiau tik su sąlyga, kad yra atlikti „namų darbai“ ir mažylis paruoštas didesnei vandens erdvei–- namuose maudomas vėsesniame 34-35 laipsnių vandenyje, saugiai prilaikant jam
leidžiama paplūduriuoti vonioje. Svarbu suprasti, kad pirmieji kartai baseine truks 10-15 minučių, lėti ir atsargūs judesiai labiau primins pratinimąsi prie vandens, siekiant neišgąsdinti mažylio galima net nesušlapinti galvytės – taip daroma jei kūdikis įsitempęs ir nėra tam pasiruošęs. Taip pat rekomenduojama, kad pirmuosius plukdymus atliktų specialistai, nes norint vandenyje saugiai laikyti naujagimį, tikrai reikia įgudusių rankų. 

Mamos dažnai būgštauja, kad baseino vanduo kūdikiui – nehigieniška: juk jis ir į burnytę siurbteli, kartais net ir specialios sauskelnės šiek tiek turinio į vandenį praleidžia. Ar išsklaidytumėte tokias abejones?
Pagal šiuo metu galiojančias higienos normas nėra atskirų reikalavimų kūdikių baseinams, tačiau praktika tokia, kad kūdikių baseinuose yra palaikomas minimalus chloro kiekis, kuris tikrai susitvarko su visu „bloguoju“ turiniu vandenyje. Higieniškumo
klausimą galbūt kelčiau bendruose baseinuose, kur arba bus didelės chloro normos, arba atsiras nešvaraus vandens rizika. Specializuoti kūdikių baseinai yra tam pritaikyti – mažesnis klientų srautas, atsakingesni lankytojai. Juk tokiuose baseinuose lankosi tik šeimos su kūdikiais ir nėščiosios. Tarkim, mūsų baseine nėra naudojamas cheminis chloras, mes naudojame specialią elektrolizės kamerą, kuri gamina chlorą iš vandenyje esančių druskų.

Mažyliui baseinas – tai grūdinimas, mankšta, žaidimas. O ką esate pastebėjusi iš savo praktikos, kaip baseinas veikia mamas? Ar joms tai – labiau vargas, ar vis dėlto fizinė, emocinė ir psichologinė nauda?
Kaip aš sakau, mūsų darbe yra dviejų tipų klientai – kūdikiai ir mamos. Su kūdikiais viskas labai paprasta, jie dažniausiai mėgaujasi vandeniu. Jei jiems kas nors nepatinka, informuoja apie tai verkimu. Tada jau belieka suprasti, kas būtent netinka, sureaguoti į jo poreikius, ir vėl pasirodo šypsena! Su mamom viskas įdomiau. Baseinas kūdikiui ir mamai prasideda ne įlipus į vandenį – labai svarbu bendra emocija: ar mamai pačiai patinka vanduo, ar ji noriai eina su vaikučių maudytis, ar jai tai atsipalaidavimas ir malonumas, ar vis tik pareiga, darbas ir reikalas. Fiziškai mamoms tai yra papildomas krūvis, kaip bet kokia veikla su vaikučiu. Kūdikio atvežimas į baseiną sutartu laiku (kaip tyčia jie užmigs nelaiku) kelia tam tikrą stresą, kūdikio perrengimas prieš ir po baseino – tai irgi atskiras darbas. Bet mes, mamos, tą darbą atliekame nuolat. Daug svarbiau, kaip tuo metu jaučiamės ir kokią emocinę patirtį gauname.

Ir štai visiems tėvams siaubą kelianti situacija: atvežė savo atžalėlę į baseiną, o jis, užuot atsipalaidavęs, nenumaldomai verkia. Ką daryti?
Matome, kad tėveliai stresuoja, jeigu kūdikis verkia ir nenori būti vandenyje. Nereikia to bijoti – verksmas yra kūdikio kalba. Geriau pasistengti suprasti, kas jam netinka.
• Pirmiausia pasirūpinkime, kad būtų patenkinti kūdikio fiziniai poreikiai – pavalgęs, pamiegojęs, nekamuoja dygstantis dantukas.
• Į baseiną atvykime laiku ir susiruoškime ramiai, leiskime kūdikiui apsiprasti.
• Jeigu mažylis yra jautrus, pakalbėkite apie tai su kineziterapeutu – galima patalpoje prigesinti šviesas, pritildyti muziką, leiskite kūdikiui tiesiog priprasti prie vandens.
• Jei vis dėlto nepaisant visų pastangų kūdikis įsiverkė, savo centre mes siūlome netęsti plukdymo. Juk maudynės turi vykti su šypsena. Tačiau visada tariamės su tėveliais, kiek galima leisti vaikučiui papykti, bet dar stengtis tęsti užsiėmimą.

O ką manote apie pagalbines plukdymo priemones baseine – ar tai labiau nauda, ar žala? Galbūt jas verta naudoti ir namie?

Kalbant apie pagalbines priemones, tai yra ratukus, pripučiamus plaustukus, liemenes ir pan., specialistų nuomonės labai išsiskiria. Daug domėjomės šia tema, ieškojom atsakymų kitų šalių kūdikių baseinų praktikose, ir prieš dvejus metus priimtas sprendimas nenaudoti jokių pagalbinių priemonių mums puikiai pasiteisino. Pirmiausia šios priemonės, o ypač ant kaklo dedami ratukai, yra pavojingi sveikatai,
didelė traumos tikimybė. Pripučiami plaustukai ar liemenės mažina tėvų budrumą, bet tikrai negarantuoja, kad kūdikis neniurktelės. Dėl šių priežasčių labai nerekomenduojame jų naudoti ir namuose. Kitas mums labai svarbus momentas – visos pagalbinės priemonės tik trukdo kūdikiams mokytis natūralaus plūduriavimo, taisyklingai pažinti vandenį ir savo kūnelį jame (vandenyje kūdikis turi būti horizontalioje padėtyje). Deja, dauguma pagalbinių priemonių kaip
tik ir neleidžia pasiekti taip visų norimų kūdikių bei vaikų plaukimo rezultatų! 

Parašykite komentarą